TYPY KOTLŮ:

PARTNEŘI:

Stacionární plynové kotle

Základní typem plynových kotlů je stacionární kotel. Stacionární kotel stojí na zemi (není tedy zavěšený), a většinou je umístěn v samostatné technické místnosti, např. vedle pračky, sušičky apod. Odtah spalin je pak řešen odvodem do komína. Předností tohoto kotle je robustnost a dlouhá životnost, což je ovšem velmi relativní, protože ve věku neustále probíhajícího procesu technologické perfekcionalizace se s dlouhou životností nutně pojí i poměrně rychlé zastarávání.

Stacionární plynové kotle se hodí pro větší rodinné domy a veřejné objekty (školy, úřady, haly apod.).

Výbava

Ke kotli je možné připojit zásobník na teplou vodu. Je vybaven výměníkem z nerezu s uzavřenou spalovací komorou. Kotel se velmi často ovládá přes displej a dnes bývá i často opatřen tzv. ekvitermní regulací, která reaguje na teplotní změny okolí, tzn. sleduje vnější teplotu, podle které pak zvyšuje či snižuje výkon zařízení. Ekvitermní regulace není výsadou pouze kotlů stacionárních, ale pochopitelně i kondenzačních. K dispozici je u těchto kotlů také kontrola odtahu spalin a autodiagnostika, kdy se na displeji zobrazí oznámení o případné poruše.

Ceny kotlů se pohybují zhruba kolem 25 000 Kč, je však třeba počítat s tím, že pokud budete mít zájem i o zásobník teplé vody, cena se může zvýšit až o 15 000 Kč.

Za zmínku stojí i stacionární kotle s přípravou vody v zásobníku, které se hodí i do bytu. Uvnitř se nachází často 100 i více litrový bojler. Vedle klasického bojleru s topnou spirálou, existují i bojlery s vrstveným ukládáním vody, kde se na různých úrovních liší teplota vody.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!